פשיטת רגל

מה הוא הליך פשיטת רגל:

 

הסדרת החובות ופתיחת דף חדש בחיים – העיקרון הגלום ביסודו של הליך פשיטת הרגל וצו ההפטר שניתן בסופו של הליך זה, הינו הכרה באינטרס של חייב הנקלע בתום לב לחובות שאינו מסוגל לפרעם, לפתוח דף חדש בחייו באמצעות הליך זה.

פעמים רבות, מוצאים עצמם אנשים במצב בו הם נקלעו לחובות גדולים, בתום לב, ולפעמים אף שלא באשמתם, ושאין סיכוי שיצליחו לפרוע אותם, גם בעוד שנים רבות.

 

כך למשל, אנשים שנטלו הלוואה מהבנק אם לצרכים פרטיים כמו כלכלת המשפחה, ואם לצרכים עסקיים, ולא עמדו בתשלומים החודשיים עד שההלוואה הועמדה לפרעון מידי, והם מצאו עצמם עומדים מול הליכי הוצל"פ, עיקולים, חסימת כרטיס האשראי, הפיכה ללקוח מוגבל בבנק, וחובות שהולכים ותופחים כמו כדור שלג שהולך ומתעצם ומשבש את שגרת החיים.

בנסיבות שכאלה (וכמובן שכל מקרה צריך להבחן לגופו), עומדת לחייב האפשרות לפנות להליכי פשיטת רגל, אשר בסופם ניתן צו הפטר אשר מכוחו נמחקים כל חובות העבר (חובות ברי הפטר) וניתנת האפשרות לפתוח דף חדש בחיים.

 

להליך פשיטת הרגל כמה עקרונות מרכזיים:

האחד – נעצר מרוץ הנושים לגבייה – מרגע שאדם נכנס להליך של פשיטת רגל, ניתן צו כינוס נכסים ועיכוב כל הליכי הגביה. אף אחד לא יכול להמשיך ולפעול עוד כנגד אותו אדם, אלא במסגרת הליכי פשיטת הרגל.  אם עד למתן צו הכינוס בהליכי פשיטת הרגל כל נושה של החייב פעל כנגדו בנפרד (בהנחה שהחייב לא היה מצוי "באיחוד תיקים"), כעת מעוכבים כל ההליכים ולא ניתן לפעול כנגד החייב יותר אלא במסגרת הליכי פשיטת הרגל.

השני – יש אופק ותקווה לסיום החובות – ברגע שמתחיל הליך פשיטת רגל, ובמידה ואותו אדם עומד בתנאים ובדרישות, למעשה מתחילה ה"ספירה לאחור" למחיקת חובותיו, וכל תשלום שהוא משלם נזקף לו על חשבון החוב הכולל.

השלישי – מוסרות ההגבלות שהוטלו כנגדו כמו אי יכולת לנהל חשבון בנק, רישיון נהיגה וכדומה, ככל והוטלו כנגדו הגבלות שכאלה במסגרת הליכי הוצל"פ או הליכים אחרים. 

רוצים לדעת עוד? לקבלת ייעוץ חינם צרו קשר…

מהי תביעת חוב:

כאשר אדם פונה להליכי פשיטת רגל, על הנושים שלו להגיש תביעת חוב על מנת להצהיר במסגרת הליך זה על חובו של החייב אליהם.

כך, גם אם אדם זכה בפסק דין, והחייב מכוח פסק הדין פנה להליכי פשיטת רגל, על הזוכה להגיש תביעת חוב, ואליה לצרף את פסק הדין, מסמכי תיק ההוצאה לפועל (אם פתח כבר תיק הוצל"פ) וכן הלאה מסמכים התומכים בהוכחת גובה החוב, הכל בצירוף תצהיר מתאים.

תביעת החוב נבחנת ע"י הנאמן או המנהל המיוחד של החייב. הנאמן או המנהל המיוחד הינו בדרך כלל עורך דין הממונה על ידי בית המשפט, בין היתר לבדוק את כל החובות והנכסים של החייב במסגרת הליכי פשיטת הרגל. כך למשל, המנהל המיוחד/הנאמן הוא שבוחן את תביעות החוב המוגשות.

 

שינוי גודל גופנים